Szkoła Podstawowa w Rokietnicy

Wycieczka do Wrocławia

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 

   Zbiórka o godzinie 7.00 pod szkołą nie nastraja pozytywnie. Dobrze, że pogoda sprzyjała wycieczce do Wrocławia, zorganizowana przez naszą wychowawczynię P. Alicję Dworak, na którą wyruszyliśmy 19 października. Podróż była długa, lecz opłacało się, ponieważ w samym Wrocławiu czekało nas mnóstwo atrakcji.

 

Pierwszym punktem wyprawy była Panorama Racławicka.-Olbrzymi obraz, mający około 15 na 144m, znajdujący się w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. To ogromne malowidło musiało zrobić na nas wrażenie! Płótno pokazuje cykloramiczną wizję Bitwy pod Racławicami, namalowane było w latach 1893–1894 pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Tematyka dotyczy bitwy stoczonej 4 kwietnia 1794 roku pod Racławicami przez wojska powstańcze pod wodzą Tadeusza Kościuszki z armią rosyjską dowodzoną przez gen. Aleksandra Tormasowa. Dynamizm, kolorystyka batalistycznej wizji artystów nie pozostała bez echa. Dyskutowaliśmy o wrażeniach, jakie wywarło na nas to estetyczne przeżycie już na wrocławskiej starówce-  miejscu, tętniącym życiem, odwiedzanym przez turystów z całego świata.

Najedzeni i wypoczęci po obfitym posiłku w Galerii Dominikańskiej ruszyliśmy z przewodnikiem do Parku szczytnickiego. Jest on jednym z najstarszych i największych parków wrocławskich. Zajmuje czwarte miejsce pod względem znajdujących się tu różnorodnych i  bogactwa gatunków drzew w Europie. Obszar ten to około 112 h.

Jednak jeszcze większe wrażenie zrobił na nas Ogród Japoński. Nie trzeba wyjeżdżać do Japonii, aby doświadczyć ciszy, spokoju i harmonii kojarzonych z filozofią Dalekiego Wschodu.

Pełni wrażeń estetycznych, zachwyceni pięknem i różnorodnością miasta, bogatsi o nowe doświadczenia ruszyliśmy w drogę powrotną.

                                                                                     Eliza Dziedzic, klas IIa

Godło Polski