PODRÓŻ W CZASIE – niecodzienna lekcja historii

{phocagallery view=category|categoryid=11|imageid=79|detail=0|displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|displaybuttons=0|float=left}Dnia 16 listopada 2011roku uczniowie klas  Ia i Ib byli  na  wycieczce w jednym  z najstarszych i  największych muzeów  archeologicznych w Polsce - w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.     Uczestniczyli w lekcji muzealnej  oraz zwiedzali dwie stałe wystawy. W czasie lekcji  Mózg przez nos-przewodnik młodego balsamisty dowiedzieli się m.in. jak i dlaczego Egipcjanie robili mumie?

Chętni mogli sprawdzić nabytą wiedzę  w praktyce m.in. mumifikując ciało koleżanki. Gimnazjaliści zwiedzali także wystawę ŚMIERĆ I ŻYCIE W STAROŻYTNYM EGIPCIE .Galeria Egipska w powstała dzięki współpracy z Muzeum Egipskim i Zbiorem Papirusów w Berlinie oraz Państwowym Muzeum Sztuki Egipskiej w Monachium. Składa się na nią ponad sto zabytków ze wszystkich epok staroegipskiej historii, ukazujących różne aspekty tej niezwykłej kultury.
W 2000 r. wystawa została uzupełniona o dwie głowy królewskich posągów z Monachium, zaś w 2002 r. w muzeum pojawił się berliński obelisk z Athribis, ustawiony na dziedzińcu Pałacu Górków. Na zakończenie uczniowie  zwiedzając  wystawę TU POWSTAŁA POLSKA przekonali się, że  wydarzenia historyczne sprzed ponad tysiąca lat, mają dla współczesnego Polaka znaczenie.  Dzięki prezentowanym zabytkom odbyli archeologiczną podróż do średniowiecza, na spotkanie z ludźmi i wydarzeniami tamtych czasów.
W każdej partii ekspozycji  towarzyszyły zwiedzającym  efekty dźwiękowe: odgłosy przyrody i muzyka średniowiecza. Szczególną uwagę  gimnazjaliści zwrócili na eksponaty z kolekcji biżuterii średniowiecznej, militariów oraz przedmioty codziennego użytku.
 Pod koniec zwiedzania chętni uczniowie przymierzali kopię  zbroi późnośredniowiecznej , co z powodu dużego jej ciężaru, wcale nie było łatwym zadaniem.

{phocagallery view=category|categoryid=11|limitstart=0|limitcount=18|detail=6|displayname=0}