Wyprawa do Drezna

9 czerwca, bladym świtem wyruszyliśmy na poszukiwanie nowych wrażeń do stolicy Dolnej Saksonii, a mianowicie do Drezna. Do wyjazdu na południe Niemiec zainspirowała nas wycieczka, która odbyła się w październiku do Berlina. Uczniowie gimnazjum sami przygotowali program wycieczki, w którym znalazły się m. in.: Muzeum Transportu i Muzeum Higieny. Oprócz tego wyjazd był częścią innowacji pedagogicznej, zgłoszonej i zaopiniowanej pozytywnie przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu – „Z niemieckim w świat”.

Położone w dolinie Łaby (die Elbe – j.niem.) Drezno , przywitało nas piękną, słoneczną pogodą.  Nasze pierwsze kroki skierowaliśmy do Muzeum Transportu, gdzie oglądaliśmy eksponaty związane z ogólno rozumianym poruszaniem się, podróżowaniem i rozwojem technicznym. Eksponaty nawiązywały od początków ludzkości i ewolucji myśli technicznej aż do czasów współczesnych. Z wielu z nich można było skorzystać i empirycznie sprawdzić ich działanie, jak na przykład z bicykla. Dodatkowo w wielu miejscach dostępne dla zwiedzających były nagrania audio, które przedstawiały życie codzienne w danej epoce. Polecamy to muzeum fanom motoryzacji, w końcu nie wszędzie można obejrzeć motocykl BMW AM 1 z 1932 roku.

Po wizycie w muzeum przyszedł czas na piesze zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Godzinna przechadzka po mieście dała nam wyobrażenie o Dreźnie, jako o miejscu niezwykle spokojnym, żyjącym własnym tempem, oddychającym świeżym powietrzem dzięki licznym platanowym parkom i skwerom oraz powiewom świeżej bryzy znad brzegu rzeki. Ruch uliczny był bardzo ograniczony, dziwił nas również brak wyznaczonych przejść dla pieszych, szczególnie w okolicach Starówki. Wrażenie zrobił na nas most w dzielnicy Blazewitz oraz informacja, iż w Dreźnie w latach 80-tych mieszkał Wladimir Putin.

Miasto zawsze przyciągało znane osobistości. Gościł tu również amerykański prezydent Barack Obama. Nawet podczas naszego pobytu odbywało się elitarne spotkanie Grupy Bilderberga – ugrupowania często wiązanego z Iluminatami. Reprezentantem Polski podczas obrad był Radosław Sikorski.

Do najznamienitszych osobistości mieszkających w Dreźnie należał niewątpliwie August II Mocny – elekcyjny król Polski. Dzięki jego zamiłowaniu do sztuki, kolekcjonerstwa oraz porcelany, w Dreźnie możemy obecnie oglądać unikatowe w skali światowej perły architektury, precjoza, militaria i antyki. Goszcząc w skarbcu (Grünes Gewölbe) mogliśmy obejrzeć m.in. oryginalną komnatę turecką, oraz oręż wykorzystywany w armii osmańskiej. Oprócz tego oszołomił nas splendor i kunszt wykonania przedmiotów użytkowych ze złota, srebra, diamentów, pereł, rubinów, szmaragdów i masy perłowej, które stanowią dzieła sztuki.

Choć dziś spokojne, Drezno w okresie II wojny światowej było celem nalotów dywanowych. Bomby fosforowe zrujnowały prawie 40 km² miasta, włącznie z jego najwspanialszymi zabytkami. To, co oglądamy dzisiaj stanowi w dużej mierze rekonstrukcję. Odnowiono lub całkowicie zrekonstruowano przede wszystkim dzisiejszą siedzibę sądu, most Augusta, kościół Krzyża, Zwinger, katedrę Świętej Trójcy, Semperoper, Pałac Japoński i obydwa dworce kolejowe. Dzięki temu, podobnie jak Barack Obama w 2009 roku, mogliśmy obejrzeć Kościół Marii Panny oraz całą Starówkę.

W Dreźnie nie brakuje również polskiego akcentu. Honorowym Obywatelem miasta jest Marian Sobkowiak z Gostynia, były robotnik przymusowy z okresu II wojny światowej, który w szczególny sposób dba o polsko - niemieckie relacje. „Nie można całe życie żyć w nienawiści“ – mówi.

Ostatnim punktem programu była wizyta w Muzeum Higieny. Muzeum-melanż, składające się ze starych i nowych eksponatów, urządzeń interaktywnych oraz dających możliwość samodzielnego wykonania eksperymentów. Człowiek i szeroko rozumiane pojęcie człowieczeństwa zostało tu przedstawione we wszystkich aspektach: od momentu poczęcia, poprzez choroby, aż po śmierć. Świetna lekcja anatomii, połączona z powtórką o układach: krwionośnym, nerwowym, pokarmowym, i rozrodczym.

Polecamy wyjazd do Drezna wszystkim, którzy lubią podróżować i rozwijać horyzonty. Drezno Wam to umożliwi!

Serdeczne podziękowania dla Rady Rodziców
przy Gimnazjum im. Noblistów w Rokietnicy
za przekazane środki finansowe,
dzięki którym mieliśmy okazję obcować z żywą historią
i kulturą oraz zdobywać wiedzę o świecie i jego wspaniałościach.

W imieniu uczniów Gimnazjum im. Noblistów w Rokietnicy
nauczyciel języka niemieckiego Ewa Lepsza