Nauczyciel w Irlandii

Biorąc udział w projekcie „Doskonalenie językowo-zawodowe kadry nauczycielskiej poprzez wykorzystanie doświadczeń europejskich, kluczem do współpracy międzynarodowej szkół”, miałam przyjemność uczestniczyć w szkoleniu metodycznym „English Language Training and Irish Culture”.

Projekt jest częścią Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, finansowanym w 100% ze środków europejskich w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Gimnazjum im. Noblistów w Rokietnicy pozyskało dofinansowanie na realizację mobilności kadry nauczycielskiej w wysokości 92 308 złotych.

Kurs odbywał się w szkole językowej  „Cork English World” w Cork. W drugim, co do wielkości mieście Irlandii, kraju słusznie nazywanego zieloną wysp z kapryśnym klimatem. Soczysta zieleń, malowniczy krajobraz oraz niezwykle życzliwi ludzie wynagradzają jednak zmienną pogodę.

Celem szkolenia było dogłębne poznanie kultury, literatury, historii i geografii Irlandii. Uczestniczyłam w pokazach i nauce tańca Irlandzkiego. Kosztowałam lokalnych potraw oraz słuchałam i próbowałam swoich sił w tradycyjnych pieśniach i muzyce Irlandzkiej.

Ani wiatr, ani deszcz nie przeszkodziły mi w zwiedzaniu zamków i pałaców owianych legendami, Klifów Moheru, UCC, na którym wykładał jeden z ojców informatyki George Boole, czy urokliwego miasteczka portowego Cobh – ostatniego przystanku pechowego Titanica. Zarówno na zajęciach, jak i wycieczkach krajoznawczych towarzyszyli mi nauczyciele z Hiszpanii, Węgier, Holandii i Niemiec. Wymienialiśmy się wiedzą                        i umiejętnościami w pracy z uczniami oraz nauczaniu języka angielskiego na poziome szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych.

Z całym przekonaniem uważam, że wyjazdy szkoleniowe wzbogacają nauczyciela o wiedzę teoretyczną i praktyczną, odświeżają znajomość języka angielskiego, motywują do dalszej pracy z młodzieżą oraz przyczyniają się do współpracy międzynarodowej szkół.

Nauczyciel języka angielskiego
w Gimnazjum im. Noblistów w Rokietnicy