Dzień Niepodległości w naszej szkole

Dnia 10 listopada, z okazji Święta Niepodległości, w Gimnazjum im. Noblistów w Rokietnicy w auli odbył się uroczysty apel. Miał on miejsce w godzinach 11.40 – 12.25.

Akademia zaczęła się od części oficjalnej, podczas której uczniowie klasy 1e przypomnieli nam, dlaczego tu jesteśmy. Część artystyczną rozpoczęła Hania Ober, śpiewając piosenkę o ojczyźnie.

Następnie klasa 2e wystąpiła w przedstawieniu o historii tego właśnie dnia. Mówiło ono o dawno już emerytowanym żołnierzu, który opowiadał swoim dzieciom i wnukom, dlaczego 11 listopada jest taką ważną datą. Wszyscy bowiem, oprócz dziadka, zapomnieli już dawno o tym dniu. Podczas opowieści staruszek wspominał o rozbiorach, polskich żołnierzach poległych w walce o ojczyznę oraz podpisaniu traktatu wersalskiego, których oficjalnie przywrócił Rzeczpospolitą Polską na mapę Europy. Słuchacze byli bardzo poruszeni opowieścią dziadka. Dwukrotnie były w niej wplecione wiersze o ojczyźnie i odśpiewany hymn. Na zakończenie Maja Olszowiec także zaśpiewała piosenkę o swoim kraju.

Cały apel został przygotowany przez pana Szymona Rystera i  panią Beatę Jagodzińską. W kwestiach technicznych pomogli uczniowie klasy 3d, a o oprawę muzyczną zadbał pan Piotr Paupa. Akademia została nagrodzona wielkimi brawami, zarówno ze strony uczniów, jak i nauczycieli.

Teresa Nowakowska
2e