V edycja konkursu j. niemieckiego

W środę 30 listopada, po raz piąty odbył się u Gimnazjum im. Noblistów międzygimnazjalny konkurs języka niemieckiego “Stadtbummel in Wien”. Podobnie, jak w latach ubiegłych konkurs został objęty Honorowym Patronatem Wójta Gminy Rokietnica. Wójt Gminy Rokietnica był także głównym sponsorem naszego przedsięwzięcia. W organizację konkursu oraz sponsoring nagród włączyły się również lokalne szkoły językowe - Explorium i Talk2Me, a także stowarzyszenie Wiedza Kultura Pomoc z Poznania.

W tym roku sprawdzono wiedzę uczniów na temat zabytków, historii i znanych postaci Wiednia. Do konkursu zgłosiło się sześć gimnazjów z Poznania i okolic. Inspiracją do wyboru tematu konkursu był udział pani Ewy Lepszej w szkoleniu metodyczno-językowych, który odbywał się w Wiedniu.

link do zdjęć

Do konkursu przystąpiło 31 uczniów z siedmiu szkół powiatu poznańskiego i okolic. Na początku uczniów podzielono na 2 grupy, jedna rozwiązywała test wielokrotnego wyboru on-line. Druga zaś udała się na wykład pana Sławomira Lipinskiego - “Jak skutecznie  uczyć się języków obcych”. Po upływie czasu grupy zmieniały się.

Po zmaganiach konkursowych uczestnicy udali się na zajęcia o Wiedniu prowadzone przez panią Magdalenę Dudzińską - “Wien - Stadt der Ringe”. Prowadząca opowiadała o stolicy Austrii, co jakiś czas zadając gimnazjalistom pytania. Uczestnicy pracowali w grupach międzyszkolnych, a ich zmagania były punktowane.

Podczas gdy uczniowie zmagali się z pytaniami konkursowymi lub brali udział w treningu personalnym, opiekunowie uczestniczyli w szkoleniu prowadzonym przez panią Ewę Lepszą - “Fundusze europejskie kluczem do podniesienia kompetencji nauczycieli - wymiana dobrych praktyk”. Celem szkolenia było upowszechnienie rezultatów projektu realizowanego przez nasze gimnazjum.

Podczas przerwy uczniowie mieli okazję obejrzeć wystawę prac uczniów naszego gimnazjum, prezentującą zabytki Wiednia, a także wystawę fotograficzną nauczycieli, którzy odbyli zagraniczne szkolenia metodyczne i językowe.

Poziom przygotowania uczestników konkursu był bardzo wysoki. Świetnie zaprezentowali się uczniowie Prywatnego Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 3 im. M. Kopernika z Obornik. Bardzo dobrze wypadli również reprezentanci Gimnazjum nr 1 im. UNICEF z Obornik oraz uczniowie z Piątkowskiego Gimnazjum Społecznego, Gimnazjum im. ks. kan. M. Maciejewskiego z Pniew, a także Gimnazjum im. M. Kopernika w Zalasewie. Wszyscy uczniowie  biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy uczestnictwa oraz upominki, w postaci plansz ze słówkami. Osobom wyróżnionym wręczono oprócz tego materiały do nauki języka niemieckiego.

Zwyciężczyniami konkursu zostały uczennice klasy drugiej Gimnazjum im. Noblistów w Rokietnicy: Aleksandra Cisek, Anna Girzak i Olga Bieda.

Konkurs grupowy wygrali uczniowie z Piątkowskiego Gimnazjum Społecznego: Dawid Collura, Karol Worobiej i Michał Rasz.

Wszystkim uczestnikom i nauczycielom dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach.

uczennica Gimnazjum im. Noblistów w Rokietnicy

Wioletta Ziółkowska