Mikołajkowe spotkanie w Gimnazjum

W mikołajkowy ranek na uczniów klas 1a i 1e czekała niespodzianka. Dzięki uprzejmości rodziny Bendlewskich oraz zaangażowaniu pani Alicji Dworak, mieli okazję spotkać się z panem Emilem Mentel, który przez ponad 40 lat był nawigatorem na statku.

Pan Mentel pojawił się w kapitańskim mundurze, czym przyciągnął wzrok uczniów naszego gimnazjum i wzbudził zainteresowanie już na szkolnym korytarzu. Na mundurze znajdowały się cztery belki, co oznaczało tytuł kapitana żeglugi wielkiej.

Podczas spotkania trwającego półtorej godziny uczniowie mogli wysłuchać opowieści o szkole, pracy na statku oraz podróżach, a także zadać gościowi kilka pytań. Kapitan przybliżył uczniom wiedzę o przyrządach znajdujących się na statku i ich działaniu, o składzie załogi niezbędnej do bezpiecznego prowadzenia statku, a także wyjaśnił kilka tajemniczych pojęć, jak np. sekstant czy blackout. Zainteresowani, wiedzą już, jakich przedmiotów uczą się w szkole morskiej przyszli członkowie załogi.

Pan Mentel ukończył Państwową Szkołą Morską w Szczecinie, szkolącą kadrę oficerską dla floty morskiej. Na bazie PSM i szkoły rybołówstwa morskiego powstała Wyższa Szkoła Morska (później Akademia Morska). Nasz gość szkolił się m.in. na słynnym statku "Dar Pomorza". Nie spodziewał się, że większą część swojego stażu zawodowego zwiąże ze statkami nie przewożącymi pasażerów. Przez 25 lat, aż do przejścia na emeryturę pływał na tankowcach, przede wszystkim na statku należącym do arabskiego armatora National Shipping Company of Saudi Arabia.

Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści o wyprawie nad Zatokę Hudsona, o niebezpiecznych górach lodowych i wejściu na pokład białej niedźwiedzicy. Rejs ten pan Mentel określił mianem najpiękniejszego w jego karierze.

Zapytany o niebezpieczny rejs, opowiedział o sztormie w Zatoce Biskajskiej. Wspomniał o współczesnych piratach somalijskich, pływających nie tylko wzdłuż Somalii, ale również po innych miejscach Oceanu Indyjskiego, którzy zmuszali załogi statków do dużo dłuższych rejsów, wzdłuż Półwyspu Indyjskiego.

Podróże od Zatoki Hudsona po Japonię przyciągnęły uwagę uczniów, a opowiadane z wielkim zapałem historie powodowały, że żal było przerwać wypowiedzi gościa.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się na czym polega astronawigacja oraz o tym, że na wachcie o świcie, kiedy oczom ukazywał się horyzont, dokonywano na statku pomiaru wysokości gwiazd.

Po tym spotkaniu już nikt nie miał wątpliwości co do tego, czym zajmuje się nawigator na statku oraz jak ważne i odpowiedzialne ma zadanie. Co niektórym żal było wracać na lekcje, gdyż myślami byli na wodach różnych mórz i oceanów. Kto wie, może któryś z nich zostanie kiedyś podróżnikiem albo członkiem załogi statku pasażerskiego lub handlowego?

Raz jeszcze dziękujemy panu kapitanowi za przybycie do naszego gimnazjum.

Uczniowie klas 1a i 1e