Szkoła Podstawowa w Rokietnicy

Europejski Dzień Języków Obcych

Ocena użytkowników:  / 4
SłabyŚwietny 

Kolejny Europejski Dzień Języków za nami

W młodszych klasach szkoły podstawowej w Rokietnicy był to jak zwykle dzień przygody z kulturami europejskimi. Już od uczniów klas drugich rozpoczęła się europejska wędrówka po barwach narodowych, smakach, zapachach, miastach, rzekach i zwyczajach różnych krajów.

 

 

Zabawy było nie lada podczas dowiadywania się jak oryginalne i czasem dziwaczne (dla nas, Polaków), mogą zdać się niektóre fakty historyczne czy zwyczaje. Dzieci omawiały z nauczycielami ciekawostki o krajach europejskich i dzieliły się swoją wiedzą, pochodzącą głównie z podróży wakacyjnych oraz znajomości rodzinnych z przedstawicielami innych narodowości. Pouczające lekcje kulturowe dzieci zakończyły wykonaniem prac plastycznych- projektów, prezentacji, flag i napisów, które zostały wyeksponowane na gazetkach szkolnych. Wszyscy- nauczyciele i uczniowie na pewno jeszcze raz doświadczyli jak ważna jest z jednej strony indywidualność narodowa, a z drugiej przynależność do wspólnoty jaką jest Unia Europejska. W Europejskim Dniu Języków wzięło udział wielu nauczycieli i klas i na pewno tę przygodę kontynuować będziemy w przyszłym roku!

Za to starsze klasy szkoły podstawowej i gimnazjalne wzięły udział w quizach i konkursach.
W holu szkoły uczniowie mieli możliwość przyjrzenia się mini-wystawie pt. Keep calm and learn foreign languages. Dowiedzieli się,  jak mówi się proszę i dziękuję w różnych językach, np. włoskim, węgierskim, francuskim czy portugalskim. Poznali również przykładów wyrazów, które w języku obcych wyglądają podobnie jak w języku polskim, ale mają zupełnie inne znaczenie. W piątek 29.09. na długiej przerwie odbyło się uroczyste losowanie zwycięzców quizów i ogłoszenie wyników konkursów.

W konkursie Ozdób szafkę zwrotami w obcym języku zwyciężyła szafka nr 63. Plansza edukacyjna i gra językowa powędrowały do jej właścicielki – Zofii Trzybińskiej z klasy 3c.
W konkursie Wyrazy obce w języku polskim 3. miejsce ex aequo zajęli Michał Cierpicki i Mikołaj Just z klasy 2e. Zaszczytne 2.  miejsce powędrowało do Jagody Radzińskiej z klasy 7g, a na 1. miejscu podium znalazł się Piotr Bieda z klasy 7g. Gratulujemy!!!

W konkursie językowo-plastycznym dotyczącym skojarzeń z wybraną narodowością zwyciężyli uczniowie klasy 2b: Kornelia Haczyk otrzymała nagrodę za swoją pracę dotyczącą Francji. Przemysław Kocurek został nagrodzony za pracę z klocków Lego poświęconą Danii.

Po ogłoszeniu zwycięzców konkursów, przyszedł czas na losowanie zwycięzców quizów. Pani Dyrektor wylosowała karty z prawidłowymi odpowiedziami. Szczęśliwcom zostały wręczone nagrody – materiały do nauki słówek. Następny Dzień Języków już za niecały rok! Uczymy się języków obcych. Warto!!!

Anna Tylczyńska, Izabella Stawicka i Katarzyna Trojan

 

 

 

 

 

Godło Polski