Zalety czytania książek

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.               /Wisława Szymborska

Wspólne czytanie jest formą mądrego kontaktu z dzieckiem i doskonałą metodą wychowawczą.

Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowania, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia.

Badania wykazały, że dziecko, któremu czyta się codziennie czuje się ważne i kochane. Buduje to jego mocne poczucie własnej wartości – wewnętrzną siłę i wiarę w siebie, które wpływają na jakość jego życia co najmniej tak znacząco jak zdrowy kręgosłup czy zdrowe oczy.

Codzienne głośne czytanie buduje mocną więź między rodzicem i dzieckiem. Więź z najbliższą osobą jest jedną z najważniejszych potrzeb rozwojowych dziecka, warunkiem, by mogło wyrosnąć na zdrowego emocjonalnie i dojrzałego człowieka.

Wśród kolejnych atutów głośnego czytania wymieniono – korzyści językowe i umysłowe. Dzieci, którym się czyta będą używały bogatego i pięknego języka, posiądą umiejętności ciekawej konwersacji, łatwość publicznego wypowiadania się w sposób jasny, logiczny i obrazowy, czyli wartości bardzo ważne w życiu społecznym.

/Irena Koźmińska, Elżbieta Olszewska

„Wychowanie przez czytanie”/

Zalety czytania książek

©     Książki pomagają dzieciom rozwijać język i słownictwo. Uczą wyrażać myśli i rozumieć innych.

©     Książki rozwijają myślenie. Dostarczają pojęć myślowych i nowych idei, rozszerzają  świadomość dziecka  i pojęcie świata.

©     Książki pobudzają fantazję, uczą budować obrazy w wyobraźni.

©     Książki dostarczają wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice, historii, i wielu innych rzeczach, które poprzez czytanie, mogą zainteresować dzieci.

©     Książki rozwijają uczucia i zdolność do empatii. Wyrabiają w czytelnikach umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację.

©     Książki dodają sił i zapału. Dostarczają rozrywki i emocji. Mogą rozśmieszyć lub zasmucić. Mogą pocieszyć i wskazać nowe możliwości.

©     Książki mogą stawiać pytania, które angażują i pobudzają do dalszych przemyśleń.

©     Książki uczą etyki. Skłaniają do namysłu nad tym, co słuszne, a co nie, co dobre, a co złe.

©     Książki mogą wytłumaczyć rzeczywistość i pomóc w rozumieniu zależności.

©     Książki mogą udowodnić, że często pytanie ma więcej niż jedną odpowiedź, że na problem da się spojrzeć z różnych stron. Mogą podpowiedzieć inne sposoby rozwiązywania konfliktów niż przemoc.

©     Książki pomagają  zrozumieć siebie. Odkrycie, że są inni, którzy myślą jak my, że mamy prawo do swoich odczuć i reakcji, umacnia nasze poczucie własnej wartości.

©     Książki pomagają zrozumieć innych. Lektura książek pisarzy z innej epoki, innego świata, i odkrywanie, że ich myśli i odczucia nie różnią się od naszych, buduje tolerancję dla innych kultur i zapobiega uprzedzeniom.

©     Książka jest najlepszym towarzyszem w samotności. Łatwo wziąć ją ze sobą i czytać gdziekolwiek. Z biblioteki można ją wypożyczyć za darmo i nie trzeba podłączać jej do prądu.

©     Osoby, które czytają lepiej radzą sobie w życiu.

/na podstawie:  Szwedzka Akademia Literatury Dziecięcej

„Siedemnaście zalet książki”/