Program Erasmus+ Akcja2 w SP

Za nami pierwsza wizyta studyjna młodzieży oraz kadry nauczycielskiej w ramach programu Erasmus+ „Traditions and modern technology”. W dniach 03 do 09 grudnia 2017 roku wraz z dwójką uczniów (Agatą Maciejewską oraz Zbigniewem Mikołajczakiem) miałyśmy zaszczyt gościć w Hermannin Koulu - gimnazjum w Salo, w Finlandii.

W pierwszym dniu, wraz z pozostałymi uczestnikami z Anglii, Węgier, Portugalii oraz Estonii, zostaliśmy powitani przez Panią Dyrektor - Lisę Paavilainen oraz burmistrza Salo. Każdego dnia nasi uczniowie uczestniczyli w normalnych zajęciach prowadzonych w szkole w języku fińskim lub angielskim. Nauka w Hermannin Koulu rozpoczyna się o godzinie 8.00 lub 9.00. Wyposażenie, laboratoria oraz obudowa multimedialna szkoły niewiele różnią się  od tych w Szkole Podstawowej w Rokietnicy. Młodzież oprócz tradycyjnych przedmiotów takich jak języki obce, matematyka, historia, biologia, chemia, fizyka, zajęcia artystyczne i muzyczne uczęszcza również na zajęcia z tzw. „gospodarstwa domowego” (gotowanie, pranie, szycie, prasowanie) oraz „rękodzieła” (prace w metalu, drewnie).

Codziennie, o godzinie 11.00, uczniowie wraz z kadrą nauczycielską spożywają lunch finansowany ze środków publicznych. Dzień w fińskiej szkole kończy się najpóźniej o godzinie 15.00.     W domu, tak samo jak w Polsce, uczniowie mają do odrobienia zadanie domowe.

Oprócz zajęć szkolnych nasi uczniowie mieli przyjemność spędzać czas z fińską rodziną, u której zostali zakwaterowani. Kontakt z językiem angielskim nie kończył się więc tylko na pobycie w szkole. Świetnie przygotowani uczniowie radzili sobie z tym doskonale. Każdy z uczestniczących w projekcie nauczycieli oprócz obserwacji zajęć mógł wzbogacić własny warsztat pracy w oparciu o wymianę doświadczeń z przedstawicielami edukacji szkolnej innych krajów Unii Europejskiej. Szczególnie ważne okazało się dzielenie tzw. dobrymi praktykami zainicjowane podczas dyskusji o fińskim systemie edukacji. Podczas tego pracowitego tygodnia udało nam się podejrzeć fińską szkołę oraz zapoznać z kulturą, tradycją
i historią Finlandii.

Dnia 5 oraz 6 grudnia mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w obchodach stulecia odzyskania niepodległości przez Finlandię.
Z tej okazji braliśmy udział w ceremonii wciągania flagi na maszt, apelach, koncertach oraz tańcach. A wieczorem, zgodnie z fińską tradycją, zasiedliśmy przed telewizorem, aby obejrzeć Bal organizowany corocznie przez prezydenta Finlandii. Bogaty program zajęć pozaszkolnych pozwolił nam poznać fińskie zwyczaje takie jak relaks w saunie i tradycyjne fińskie przysmaki: Lapland Bread Cheese, Karelian Pasty. Zwiedziliśmy Perniö i Turku - najstarsze miasto
i dawną stolicę Finlandii.

Wizyta w Finlandii była pierwszą międzynarodową wymianą w ramach programu Erasmus+, którego celem jest poznanie krajów europejskich, ich kultury i historii oraz poszerzenie znajomości języka angielskiego.

Roma Błaszczyk, nauczyciel fizyki, SP Rokietnica

Agata Werner-Kudłaszyk, nauczyciel języka angielskiego, SP Rokietnica